İlkokul öğrencilerimiz 7-11 yaş aralığındaki bir kitleyi oluşturmakta. Bu yaş aralığı süt dişlerimizin düşmeye başladığı ve daimi dişlerimizin yerini almaya başladığı  ‘Erken Karma Dişlenme’  olarak adlandırdığımız dönemdir. Bu dönemde pek çok süt dişi ömrünü tamamlayıp düşmeye başlarken yerlerine gelen daimi dişlerin de etkisiyle ağız içerisinde çürüğe ve enfeksiyona çok eğilimli bir tablo ortaya çıkmaktadır. Çürük riskimizin en sık görüldüğü ve en özenli olmamız gereken dönemlerden birisi bu dönemdir zira daimi dişler ağız içerisine çıktığı dönemde olması gereken sertlikte ve güçde değildir zaman içerisinde gelişimini tamamlamaktadırlar. Daimi dişlerimizin ağız içerisine çıktığı ilk 4 yılda çürük enfeksiyona maruz kalmadığı takdirde uzun vadede çürüğe dirençli olduğu yapılan araştırmalarla ispatlanmıştır. Yani bu dönemde öğrencilerimizin dişlerine iyi bakması güzel gülüşleri için en doğru yatırım olacaktır.

İlkokul döneminde çocuklarımızın diş çapraşıklıkları neden kaynaklanır ve ne zaman müdahale gerekir?

Süt dişlerimizin düştüğü daimi dişlerimizin yerini aldığı bu dönemde dişler aynı anda yerini almaz kendi içerisinde belirli bir sırayla yerlerini alır ve bu süre içerisinde görülen bazı çapraşıklıklar normal kabul edilir. Hastalarımızın en çok sorduğu dönem genellikle üst ön dişlerin çıkmaya başladığı dönemde görülen çapraşıklıklardır ancak daimi dişlerin süt dişlerine oranla daha büyük olması çene boyutlarımızın zaman içinde büyümesinden dolayı ilk etapta çapraşık görünen bu durum dişlerin yerini almasıyla toparlanmaktadır. Rutin kontrollerde göze çarpan hızlı bir ortodontik tedavi gerektiren bir durum yoksa ideal yaşımız yaklaşık olarak 11-13 yaş aralığıdır.

Erken çekilen süt dişleri ne gibi problemler yaratabilir?

Her daimi diş belirli bir sırayla ağıza açılır ve bu zaman gelene kadar onların yerini koruyan süt dişlerinin ağızda kalmasını isteriz bunun nedeni çekilen dişin yanındaki dişlerde oluşan devrilme sonucu daimi dişin olması gereken konumdan farklı bir konumda çıkmasıdır. Dişler ayrı ayrı değerlendirilsede birbirini tamamlayan bir dizidir bir noktada oluşacak çapraşıklık diğer bölgeleride etkilemekte. Küçük önlemlerle düzeltebileceğimiz problemler büyük sorunlara neden olabilmekte bu bağlamda vaktinden önce çekilmek zorunda olan dişlere yer tutucu aparatlar uygulayarak altından gelen daimi diş için gereken boşluğu koruyoruz.

Öğrencilerimizin günlük ağız bakımında neler önerirsiniz?

Ağız içerisinde son derece hareketli bir dönem geçirmekte olan öğrencilerimizin günlük bakımı çok önemlidir. Son derece hassas durumda olan diş etimizide içine alacak şekilde yumuşak diş fırçalarıyla günde en az 2 kez ve en az 2 dakikalık fırçalama yapılmasını. Özellikle gece yatmadan önce yapılan fırçalamalardan sonra diş ipi kullanımı, günlük ağız çalkalama suları öneriyoruz. Ayrıca normalde 6 ayda bir yaptığımız kontrolleri 3 aylık periyotlarla yapmamız erken teşhislerle problemlerimizi küçükken çözmeyi öneriyoruz. Toplumumuzda ağrı yapmamış dişe müdahaleye gerek yoktur algısı maalesef hala bulunmakta ancak dişlerimizin ciddi ağrı yapması bize geri dönülemez yolda problemler çıkmaya başladığını göstermektedir bunun ön üne geçmek için DENTNATURAL Ağız ve Diş Polikliniği olarak öğrencilerimizi erken teşhis ve erken tedavi için diş kliniklerimize bekliyoruz.