Lise dönemi öğrencilerimiz ergenliğin son dönemini içine alan öğrencilerimizin ruhsal ve fiziksel açıdan en çok değişim gösterdiği dönemlerdendir. Artık öğrencilerimiz kendi başına bir birey olma eğilimindedirler. Burada velilerimizin öğrencilere aşılaması gereken doğru alışkanlıklara sahip bireyler olmasını sağlamaktır. Bu dönemde öğrencilerimiz değişmekte olan hayat koşullarına uyum sağlarken genelde ağız hijyenlerine gerekli ilgiyi göstermemekte. Vücutta gözlenen büyüme atılımını takiben ağız hijyenimiz bozulmaya eğilimlidir. Kalıcı olarak ağızda bulunacak olan dişlerimizde oluşabilecek çürükler ve problemler tedavi edilmezse yayılarak devam etmektedir.

Lise öğrencilerimizde gözlenen diş çapraşıklıkları ne zaman tedavi edilmelidir?

Ortodontik tedavi artık her dönemde yapılabilmektedir ancak en doğru ve en kalıcı çözümler öğrencilerimizin büyüme atılımlarının olduğu bu dönemlerde alınmakta ortaokul ve lise dönemi büyüme atılımının başlangıcını ve sonlanmasını içine alan dönemlerdir bu dönemlerde yapılacak tedavilerde öğrencilerin çene ve yüz gelişimi doğru yönlendirilerek en doğru sonuçlar alınır. Psikolojik açıdan bakacak olursak da bir birey olmaya başlayan öğrencilerimizin düzgün ve güzel dişlerle bu dönemi geçirmesi kendisine özgüven sağlayacaktır. Bu dönemde yapacağımız teşhis ve tedaviler kendine güvenen başarılı nesiller için en güzel yatırımdır.

                                                 – Çapraşık diş yapısı    

                                              – Sağlıklı diş yapısı                                                               

Öğrencilerimizin günlük ağız bakımında neler önerirsiniz?

Son derece hassas olan bu dönemde günlük bakımımız çok önemlidir. Diş etimizide içine alacak şekilde yumuşak diş fırçalarıyla günde en az 2 kez ve en az 2 dakikalık fırçalama yapılmasını. Özellikle gece yatmadan önce yapılan fırçalamalardan sonra diş ipi kullanımı, günlük ağız çalkalama suları tavsiye ediyoruz. Rutin kontrollerde yapacağımız teşhisler ve tedavilerle problemlerimizi küçükken çözmeyi öneriyoruz. Toplumumuzda ağrı yapmamış dişe müdahaleye gerek yoktur algısı maalesef hala bulunmakta ancak dişlerimizin ciddi ağrı yapması bize geri dönülemez yolda problemler çıkmaya başladığını göstermektedir.

DENT NATURAL Ağız ve Diş  Polikliniği olarak öğrencilerimizi erken teşhis ve erken tedavi için diş kliniğimize bekliyoruz