Ortaokul dönemi ergenlik öncesi, ergenlik dönemi başlangıcını kapsayan süreçtir. Bu dönemde hormon aktivitesinin artışa bağlı olarak öğrencilerimizde yoğun bir büyüme atılımı gözlenir. Öğrencilerimiz değişen fiziksel ve ruhsal yapıya sahip olduğu bu dönemde ağız hijyenini korumayı ihmal etmeleri ve hormonal aktivitelerinin artışına bağlı olarak şişkin ve kanamalı diş eti, yoğun plak birikimi, daimi dişlerde çürük başlangıçları en sık gördüğümüz bulgulardır. Bu süreç doğru yönetilmez ise ağız içerisine çıkmalarından birkaç yıl geçmiş ve gelişimlerini tam olarak tamamlamamış olan dişlerde kalıcı hasarlar bırakır. Bu anlamda öğrenci velilerimize büyük sorumluluk düşmekte öğrencilerimize hem özendirici hem de yönlendirici etki sağlamaları gerekir. İlk ve ortaokul dönemlerinde dişlerine iyi bakmaları öğrencilerimizin güzel gülüşleri için yapabileceği en doğru yatırımdır.

Bu dönemde öğrencilerimizin diş çapraşıklıkları neden gözlenir ve ne yapılması gerekir?

Son süt dişlerimizin de düşüp yerine daimi dişlerimizin geldiği bu dönemde tüm vücutta olduğu gibi çene ve yüz bölgesinde de yoğun bir büyüme atılımı gözlenir. Büyüme atılımı içerisinde olunan bu dönem ortodontik tedavilerimizin genelde en uygun zamanını oluşturur. Öğrencilerimizin büyüme atılımı doğru yönlendirilerek yapacağımız ortodontik tedaviler hem en doğru hem de en kalıcı sonuçları almamızı sağlar.

                                                 – Çapraşık diş yapısı 

                                                – Sağlıklı diş yapısı

Öğrencilerimizin günlük ağız bakımında neler önerirsiniz?

Son derece hassas olan bu dönemde günlük bakımımız çok önemlidir. Diş etimizide içine alacak şekilde yumuşak diş fırçalarıyla günde en az 2 kez ve en az 2 dakikalık fırçalama yapılmasını. Özellikle gece yatmadan önce yapılan fırçalamalardan sonra diş ipi kullanımı, günlük ağız çalkalama suları tavsiye ediyoruz. Rutin kontrollerde yapacağımız teşhisler ve tedavilerle problemlerimizi küçükken çözmeyi öneriyoruz. Toplumumuzda ağrı yapmamış dişe müdahaleye gerek yoktur algısı maalesef hala bulunmakta ancak dişlerimizin ciddi ağrı yapması bize geri dönülemez yolda problemler çıkmaya başladığını göstermektedir.

DENT NATURAL Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak öğrencilerimizi erken teşhis ve erken tedavi için diş kliniğimize bekliyoruz.