Loading

AĞIZ DİŞ VE ÇENE CERRAHİSİ

Yirmi Yaş Dişleri ve Çekimi Nedir?

Yirmi yaş dişleri genellikle 17-27 yaş aralığında ağızda yerini alması beklenen 3. Büyük azı dişleridir. İnsanlığın küçülen çene yapısına bağlı olarak pek çok hastamızda yirmi yaş dişleri ya hiç yerini alamayıp gömülü kalmakta yada olması gerekenden farklı pozisyona gelip problem yaratmaktadır.Doğru konumda bulunsalar bile temizlemesi oldukça güç bir alanda oldukları için çürüğe oldukça yatkındırlar.

Yirmi Yaş Dişleri Ne Zaman Çekilmeli?

Hastalarımızın yirmi yaş dişleri çiğneme faaliyetlerinin içerisindeyse yani karşı çene yirmi yaş dişleri ile kapanışa gelip fonksiyonel olarak kullanılabiliyorsa bu dişleri tutabildiğimiz kadar ağız içerisinde tutmaya çalışıp gerekli durumlarda tedavileri de yapılmaktadır.Ağız içerisinde doğru konumda yerleşmemiş ,çiğneme sırasında problem oluşturan,yanındaki dişin sağlığını tehdit eden,yumuşak doku enfeksiyonları yaratan ,çürük içeren ,hassasiyet,ağrı ,şişlik yapan yirmi yaş dişleri cerrahi işlemle alınır.

Cerrahi İşlemler Sırasında Hasta Ağrı Hisseder mi?

Yapılan işlemler lokal anestezi altında yapılır ve hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

Ağız İçerisinde Yerini Alamamış Yirmi Yaş Dişlerinin Çekimi Nasıl Yapılır?

Ağız içerisinde yerini alamamış ama yumuşak doku enfeksiyonu yaratabilen, yan diş için tehdit oluşturan yirmi yaş dişleri diş etinin cerrahi olarak kesilip ilgili dişin alınması ile sağlanır.İşlem lokal anestezi ile yapılır ve hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

Çekim İşlemi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yirmi yaş dişlerinin çekimi sonrası hastanın oral hijyenine önem göstermesi gerekir,bölgenin enfeksiyon kapmaması çok önemlidir.İşlemin yapıldığı gün yara yüzeyine bozup kanamayı arttırabileceği için tükürmemesi,sıcak soğuk besinler tüketmemesi ,taneli besinlerle beslenmemesi,işlem yapılan bölgeyle eli dili veya herhangi bir yabancı cisimle oynamaması,48 saat sigara kullanmaması istenir.

WhatsApp WhatsApp Mesaj