Loading

ÇENE EKLEM PROBLEMLERİ

Diş Sıkma Nedir?

Diş sıkma günlük hayatın stresi,yoğunluğu gibi psikolojik sebeplerle hastanın gün içerisinde veya uyku sırasında dişlerini sıkması ve birbirleri üzerinde kaydırması sonucu oluşur.Zararlı bir alışkanlıktır diş eti çekilmeleri ,dişlerde aşınmalar,çatlak hatları,kırılmalar,kas problemleri ve eklem problemlerine sebep olabilir.Bunların sonucunda dişlerde hassasiyetler ağrılar,kas ağrıları ,çene eklemi sesleri,kilitlenmeler gözlenebilir.

Diş Sıkma Tedavisinde Neler Yapılır?

Diş sıkma temelinde psikolojik bir sorundur hastanın stresini azaltma yönelik telkinlerde bulunulur gerekli durumlarda psikolojik destek alması önerilir.Oluşabilecek hasarın önüne geçmek içinse hastanın ağız ve diş yapısına uygun şekilde alınan ölçüyle sert veya yumuşak plaklar hazırlanır bu plakların yardımıyla hastanın dişlerini sıkması ,sıkmaya gayret etse bile dişlerine veya dokuya hasar vermesi önlenir.Hastaya  uzman hekimce yapılan yönlendirmeler yardımı ile  çiğneme kaslarının dinlendirilmesi ve rahatlanması sağlanır.

Çene Eklem Rahatsızlıklarının Belirtileri Nelerdir ?

Çene eklem rahatsızlıklarında belirtiler ;
Ağız açıp kapatma sırasında ses,
Ağız açmada kısıtlılık,
Ağrı,
Kilitlenme, takılma,
Ağız açma kapama sırasında çenenin sağa veya sola hareketi,

Çene Eklem Rahatsızlıkları Nasıl Oluşur?

Çene eklem rahatsızlıkları direkt olarak bir travmaya bağlı olmaması halinde uzun bir süreçte oluşur. Bunlar kişinin zararlı alışkanlıkları;Diş sıkma ,yüz üstü uyuma,çok uzun sürelerce sakız çiğneme,rüzgara uzun süre maruz kalma(kasksız motor kullanımı gibi) dudak yeme gibi.

Diş tedavisi sırasında veya sonrasında oluşabilecek zararlı etkiler sebep olabilir;yüksek yapılmış protezler veya dolgular,ortodontik tedaviler sonrası,20 yaş diş çekimi gibi uzun süre ağzı açık tutması gerekebilen işlemler.

Stresin Çene Eklemi Rahatsızlıklarında Etkisi Nedir?

Stres çene eklemi rahatsızlıkların çok önemli bir faktördür.Diş sıkma gibi alışkanlıklara sebep olması, hastanın sürekli olarak yüz kaslarını kasarak  çene eklemine normalden fazla yük binmesine ve bu kaslarda yorgunluğa neden olur .

Çene Eklem Problemi Olan Hastalar Ne Gibi Önlemler Alabilirler?

Çene eklem problemi hastaların öncelikli olarak doktor kontrolünde daha önceden yapılmış olan dolgu ve protezlerin yüksek olup olmadığı dişlerin kapanışında bir problem olup olmadığı değerlendirlir.
Yumuşak gıdalarla beslenmesi,ağız açıklığını çok zorlamaması,aşırı esneme hareketlerinden kaçınması ,dudak yeme diş sıkma alışkanlıklarından kaçınmaları gerekir.
Gün içerisinde ve özellikle sabahları çene kaslarını rahatlatmak için eklem bölgelerine sıcak havlu ile kompres yaparak rahatlaması sağlanabilir.

Çene Eklem Problemlerinde Ne Gibi Tedaviler Yapılmakta?

Bu durum hastalağın boyutuna göre değişebilmekte gece uyku plakları,çene eklem splintleri,eklem içi yıkamalar ,eklem içi cerrahi müdahaleler yapılabilir.Buna radyografik olarak alınacak olan filmlerin sonuçları ve uzman hekimlerin muayeneleri sonucunda karar verilir.

WhatsApp WhatsApp Mesaj