Loading

ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

Çocuk Diş Hekimliği( Pedodonti) Nedir?

Çocuklarımızın 0-13 yaş aralığında ağız ve diş sağlığının korunması için yapılacak işlemler bütünüdür.Çürüklerin oluşumunun önlenmesi,tedavisi ,tramva lar ve gelişimsel yada kalıtımsal olarak var olan sorunların giderilmesi , çocuklarımızın hem fiziksel hem de psikolojik olarak rahatve sağlılı hissetmelerini sağlayan, çocuklarımızın yarınlara güvenle gülümseye bilmesi için  yapılan tedaviler bütünüdür.

Çocukluk Döneminde Yapılan Tedaviler Nelerdir?

Çocukluk döneminde yapılması gereken ilk şey çocuklarımızın uygulaması  gereken oral hijyen eğitimini ve bilincini vermek.
Doğru diş fırçalama günlük düzenli fırçalama bilincinin kazandırılması.
Çürük doğurma riski oluşturan bölgelerin fissür örtücülerle örtülmesi
Dişlerin yapısının flor uygulaması ile güçlendirilmesi
Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde görülebilen ağız hastalıklarının teşhis ve tedavisi
Çürüklü dişlerin dolgularının yapılması
Tramvaya uğramış diş ve çeneyapılarının tedavisi
Zamanından önce çekilmiş dişlerin yerinin korunumu için yer tutucu uygulamaları
Süt veya daimi dişler için kanal tedavileri
Ortodontik tedavi  uygulamalarını kapsar

Çocukluk Dönemi Dişleri Neden Önemlidir?

Çocukluk dönemi dişleri yani yaygın kullanımıyla süt dişleri hastalarımızın ağzında ömür boyu yer almayacak olabilir ancak bu dişler daimi olarak ağzımızda kalacak olan dişlerin yerlerini korumakta oluşabilecek yer değişiklikleri veya çapraşıklıkların önüne geçmekte.Ayrıca yoğun süt dişi çürükleri daimi dişlerde de çürük görülmesine sebep oluşturur.

Erken Çekilmek Zorunda Kalınan Dişler Ne Gibi Sorunlar Yaratır?

Süt dişleri temel olarak altlarındaki daimi dişlerin gelişimlerini tamamlayıp ağızdaki yerlerini alması için gereken süreye kadar yerlerinin korunmasını sağlar.Erken kaybında alttaki dişlerin ağız içerisindeki yerini almasında problemler mevcut olan dişlerin yerlerinde değişimler,devrilmeler ve bunun sonucunda dişlerin uygun yerlerde çıkamamasına bağlı çapraşıklıklar görülür.Bu durum ancak ortodontik tedavilerle aşılabilir.

Ortodontik Tedaviler Ne Zaman Yapılmaya Başlanmalıdır?

Ortodontik tedavi bireylerin ergenlik dönemi öncesi ve ergenlik dönemindeki büyüme atılımları kullanılarak daha kolay sonuç verir.Rutin kontrollerde erken tedavi gerektiren bir durum yoksa ergenlik öncesi dönem tedaviler için en uygun dönemdir.

Süt Dişlerine Kanal Tedavisi İşlemi Yapılması Gerekli Midir?

Gerekli olabilir süt dişleri daimi dişlere göre daha ince bir yapıdadır ,çürüğün ilerleyişi ve sinirlere ulaşması daha hızlı olur bu  durumda ağrıya sebep olur.Hastaların  ağrılarının giderilmesi apse oluşumunun önlenmesi  ve alttaki daimi dişlerin yerinin korunması için dişlerin düşmesi gereken zamana kadar ağızda tutulması için süt dişlerine kanal tedavisi yapılabilir.

Süt Dişleri Ne Zamana Kadar Ağızda Kalmalıdır?

Süt dişlerinin düşüp daimi dişlerin gelmesi süreci her diş için farklıdır.Ön daimi kesici dişler yaklaşık olarak 7 yaşında ağızda yerini alır köpek dişi ve küçük azı dişleri 10-12 yaş aralığında yerini alır bu dişlerin yerini koruyan süt azı dişleri çürüklerin en sık görüldüğü ve erken kayıpların en sık görüldüğü dişlerdir bu dişlerin 10-12 yaşlarına kadar ağızda tutulması istenir.

WhatsApp WhatsApp Mesaj