Loading

DİŞ BEYAZLATMA

Diş Beyazlatma (Bleaching) Nedir?

Diş beyazlatma işlemi çeşitli nedenlerle beyazlığını yitirmiş dişlerimizin uygulancak olan kimyasal yöntemlerle yeniden eski beyaz haline hatta daha da beyazlığa kavuşturulması işlemidir.

Diş Beyazlatma İşlemi Nasıl Uygulanır?

Diş beyazlatma işlemi hastanın yapılacak olan detaylı ağız içi kontrollerinden sonra yapılır renk değişiminin boyutu ,renk değişiminin kaynakları tespit edilmeye çalışılır.Beyazlatma işlemine başlamadan önce hastanın mevcut çürükleri ve diş taşları tedavi edilir.Hastanın beklentileri ve renk değişiminin boyutuna göre Home veya Office tip beyazlatma tekniklerinde beyazlatma ajanları uygulanarak dişlerde beyazlatma sağlanır.

Office Tip Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Office tipi beyazlatma işlemi klinik ortamda diş hekimi tarafından yapılan beyazlatma işlemidir.Beyazlatıcı etkisi daha yüksektir .İşleme başlamadan önce hastanın diş etleri koruyucu maddelerde kapatılır uygulanacak beyazlatıcı ajanların zarar vermemesi için.Sonrasında dişler kurutulup beyazlatıcı ajanlar diş üzerine uygulanır.Uygulanacak olan beyazlatıcı ajanlar içeriklerine göre direkt olarak veya ışık kaynakları aracılığıyla etkisi arttırılabilen ürünlerdir.

Home Tip Beyazlatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Home tip beyazlatma işlemi hastanın alınan ölçüleri sonucu ağız yapısına uygun bir plak  hazırlanır bu plak içerisine beyazlatıcı ajanların uygulanıp hasta ağzında bekletilmesiyle uygulanan tekniktir hasta bu tekniği evde tek başına uygulayabilir. Home tekniğinde beyazlatıcı ajan içeriği office tekniğine göre daha azdır.Hangi tedaviyi seçeceğimiz hastanın beklentilerine ve tedaviye uyumuna göre belirlenir.

Beyazlatma Tedavisinin Uygulanamadığı Hastalar Var mıdır?

Dişlerde hassasiyet problemi olan hastalarda hassasiyet problemleri giderilene kadara uygulanmasını önermiyoruz.
Minede genetik nedenlerle yapı bozukluğu olan hastalarda düşük sonuçlar verebilmekte
Beyazlatma ajanları yalnızca dişlere etki eder dolgu ve kaplama yüzeylerinde beyazlatma etkisi yapmaz bu sebeple ön dişlerde büyük dolguları olan durumlarda önerilmez.
Diş gelişimi devam eden genç hastalarımızda önerilmez.

Kanal Tedavisi Yapılmış Bir Dişe Beyazlatma Yapılabilir Mi?

Kanal tedavisi sonrası dişlerde bazı içsel renklenmeler ve mat  görünüm gözlenir bu durum dişin canlılığını yitirmesi kaynaklıdır.Bu dişlere özel olarak ‘’devital bleaching’’ tekniğiyle beyazlatma işlemi uygulanır diş içerisine beyazlatıcı ajan uygulanır 1-2 gün kadar bekletilip diş yeterli beyazlığa ulaştığında hekim tarafından beyazlatma ajanı çıkartılır dişin dolgusu yeniden tamamlanır.

WhatsApp WhatsApp Mesaj