Loading

DİŞ ETİ HASTALIKLARI TEDAVİSİ

Diş Eti Hastalıkları Ve Tedavileri Nedir?

Ağız ve diş sağlığımızın korunması bir çok canlı yapının sağlıklı kalması ile olur.Bunlar temel olarak dişlerimiz , diş etlerimiz ,yanak dudak mukozası,çene kemiğimiz ,çene kemiği ile diş köklerinin bir birine bağlanmasına yardımcı periodental ligamentlerdir.Direkt olarak dişlerimiz dışında oluşan hastalıklar genel olarak diş eti hastalıkları (periodontoloji ) adı altında incelenir.

Diş Eti Hastalıkları Ve Ne Gibi Sonuçlar Doğururlar?

Diş eti hastalıkları diş eti iltihaplanması ile en hafif düzeyde başlayıp Periodentitis dediğimiz diş kökü ile kemik arasındaki bağlantı kuran liflerde  (periodental ligamentlerde) ve kemikte görülen erimeler ve dişlerin sağlıklı olduğu halde kemik desteğini kaybedip sallanmaya başlaması ve kaçınılmaz olarak diş kayıplarına kadar uzanan bir hastalık grubudur.Maalesef ülkemizde bu rahatsızlıkların görülme olasılığı bir hayli yüksek çünkü diş eti ve çevresi direkt olarak bir tedaviden ziyade düzenli bakım gerektiriyor.Yani  bu hastalıkların önüne geçmeye veya ilerlemesini önlemeye çalışmak en temel tedavi şeklimiz.

Diş Eti Hastalıklarının Oluşmasının Sebepleri Nelerdir?

Diş eti hastalıklarının oluşumunda en temel sebep yeterli ağız hijyeninin sağlanamıyor olması bu ağız hijyeninin sağlanmasının içinde günde en az iki kez ve en az iki dakikalık diş fırçalama temel oluşturur.Günlük gargalar,ara yüz fırçaları , diş ipleri,dil temizleyiciler ağız içerisindeki plak miktarını azaltıp ağız hijyeninin sağlanmasına yardım eder.Diş taşlarının varlığı hem plak oluşumunu ve tutunumu arttırıcı bir yüzey oluşturarak periodental hastalıkların oluşumunu ve ilerlemesini hızlandırır.Sigara kullanımı yine diş eti hastalıklarının oluşumunu bir hayli arttırır.Şeker hastalarında ağız kuruluğu ve dokuların geç iyileşmesi gibi temel sebeplerden diş eti hastalığı görülme olasılığı ve ilerleme hızı  diğer hastalara göre yüksektir.

DİŞTAŞI TEMİZLİĞİ

Diş Taşı Temizliği Neden Yapılmalı Zararlı Mıdır?

Diş taşı ağız içerisinde biriken plakların tükürük aracılığıyla gelen kalsiyumun etkisiyle taşlaşması ile oluşur.Plak kökenli bir yapıdır ve plak birikimini arttırır bu durum da diş eti hastalıkları,diş çürükleri,renklenmeler,ağız kokusu gibi sonuçlar doğurur.Diş taşı temizliği işlemi ultrasonik cihazlarla yapılır bu işlemde dişlerin etrafında ve diş eti altında oluşan diş taşları dişten ve diş etinden uzaklaştırılır.Diş taşlarının varlığıyla iltihabi bir hal almış diş etleri diş taşlarının uzaklaştırılmasıyla hızla iyileşir.

Diş Taşı Temizliği Sırasında Hasta Ağrı Hisseder Mi?

Diş taşı temizliği ağrılı bir işlem değildir.Aşırı diş taşı varlığında iltihaplanan diş etlerinden kaynaklı bir hassasiyet gözlenebilir.Bunun önüne geçmek için hastaya sprey anestezilerle gargara yaptırılır.

Diş Taşı Temizliği Sonrasında Ağrı Hissedilir Mi?

Diş taşı temizliği sonrası hastanın iltihaplı diş etlerinin toparlanmasına kadar geçen bir kaç günlük süre içerisinde hassasiyetler gözlenebilir ancak diş eti düzenli bakımda kendisini hemen toparlar bu süreç bir iki gün içerisinde geçer.

Diş Taşlarının Temizliği Sonrasında Lekelenmeler Ve Daha Çok Taş Birikimine Eğilim Gözlenir Mi ?

Diş taşı temizliği işlemi 6 ayda bir yapılmasını önerdiğimiz bir işlemdir.Diş taşlarının birikimi bir kez temizlenmeye mahsus değildir her hasta için düzenli aralıklarla dişten uzaklaştırılması gerekir.Ancak bu durum daha fazla taş veya leke oluşmasına sebep olmaz.

Diş Taşı Temizliği İşlemi Sonrası Dişlerin Arasında Boşluk Hissi Oluşur mu ?

Diş taşı temizliği sonrası dişlerin formunda herhangi bir değişiklik olmaz bu yüzden bir boşluk oluşumu söz konusu değildir.Diş taşları eğer dişlerin arasını tamamen doldurmuşsa bu taşların uzaklaştırılıp dişlerin normal formuna gelmesi sonucu hasta alıştığı sağlıksız olan yapının değişimiyle farklılık hissedebilir ancak bu durum geçicidir ve sağlıklı diş diş eti uyumuna kısa sürede alışır.

DİŞ ETİ ÇEKİLMELERİ VE TEDAVİSİ
Diş eti çekilmeleri diş etine gelen travmalar ,kullanılan ilaçlar,kötü ağız hijyeni ve yaşlanma ile görülebilen bir problemdir.Diş etinin çekilmesi ile açığa çıkabilen dişin kök yüzeyi zamanla sızlama yapabilir.Diş eti hastalıklarının ilerlemesi dişin içinde bulunduğu kemiğin erimesinin hızlanması ve dişin kaybına kadar uzanan estetik ve fiziksel problemler bütünüdür.

Diş Eti Çekilmelerinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eti çekilmelerinin tedavisinde  öncelikle sağlıklı bir diş eti yapısının oluşturulması amaçlanır diş taşı temizliği hastanın oral hijyen eğitimi verilir ve çekilmeler ileri boyutta değilse takip edilip hastanın iyileşmesi incelenir.Eğer çekilmeler ileri boyutta ise bağ dokusu grefti uygulanarak çekilme gözlenen bölgeye cerrahi işlem ile bağ dokusu yerleştirilir.

Greft İşlemi Nasıl Yapılır?

Bağ dokusu grefti işlemi genellikle damak içerisinden alınan bağ dokusunun çekilmenin gözlendiği bölgeye naklinin yapılması ve bölgenin doğru bakımla iyileşmesini içeren bir işlemdir.İşlem sırasında hem alıcı bölgeye hem de bağ dokusunu verecek olan bölgeye küçük bir cerrahi girişim yapılır.Doku nakli tamamlandıktan sonra iki bölgede dikilerek iyileşmeye bırakılır.Kontrol randevularında bölgeler incelenir ve çok kısa bir süre içerisinde diş eti çekilmesi giderilir.

İşlem Sırasında Hasta Ağrı Hisseder Mi?

İşlem lokal anestezi altında yapılır ve hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

İşlem Sonrasında Dokunun İyileşme Sürecinde Ağrı Ve Hassasiyet Gözlenir Mi ?

Dokunun iyileşmesi sürecinde bir miktar hassasiyet gözlenir.Ancak bu hassasiyetin azalmasında en önemli etken hastanın doğru şekilde temizlik yaparak enfeksiyon oluşumunu engellemesidir.

Bağ Dokusunun Alındığı Bölgede Bir Boşluk Veya Farklılık Oluşur Mu ?

Dokunun alındığı bölge kendisini kısa sürede toparlar ve eski formunu alır herhangi bir boşluk gözlenmez.

DİŞ ETİNİN YENİDEN ŞEKİLLENDİRİLMESİ (GİNGİVEKTOMİ –GİNGİVOPLASTİ)
Diş etinin olması gereken formdan farklı olarak uzandığı ,estetik açıdan ve fonksiyonel açıdan hastaya  problemler oluşturan durumlarda diş etleri yeniden şekillendirilir.Bunun için geleneksel yöntemler ve lazer ile şekillendirme seçenekleri mevcuttur.

İşlem Sırasında Hasta Herhangi Bir Ağrı Hisseder Mi ?

İşlem lokal anestezi altında yapılır hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

İşlem Sonrasında Hasta Herhangi Bir Ağrı Hisseder Mi ?

İşlem sonrasında diş etinin iyileşmesi sürecinde hasta hassasiyet hissedebilir hastanın doğru temizlik ve bakımıyla bir kaç gün içerisinde hassasiyeti geçer

WhatsApp WhatsApp Mesaj