Loading

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonyum kaplama metal destekli kaplamaların estetik ve bazı hastalarda yaratabildiği alerjik etkilerin önüne geçmek amacıyla geliştirilmiş bir sabit protez tipidir.Zirkonyum  kaplamalar porselenin altında metalin olmaması sayesiyle daha iyi bir ışık geçirgenliği ve bu sayede çok daha iyi estetik görünüm sağlar.Fiziksel olarak son derece dayanıklıdır ,diş etine olan uyumları çok daha iyidir. Zirkonyum kaplamalar tek diş kron kaplama ve köprü yapımlarında gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Zirkonyum Kaplamala Uygulaması Nasıl Yapılır?

Zirkonyum kaplamaların uygulanabilmesi için metal destekli kaplamalarda olduğu gibi 1-2 mm lik bir traşlama işlemi yapılır. Özel ölçü maddeleriyle traşlanmış bu dişlerin ölçüsü alınır ve labaratuvar ortamında hazırlanır.Hasta ağzında yapılan son provalar ve düzenlemelerden sonra özel yapıştırıcılarla yapıştırılır.

İşlem Esnasında Ağrı Oluşturur Mu ?

Yapılan traşlama işlemi sırasında oluşabilecek hassasiyetlerin önüne geçmek için lokal anestezi altında işlem yapılır.Hasta herhangi bir ağrı hissetmez.Traşlama işlemi bitip zirkonyum kaplama ağızda yerini alana kadar geçen sürede hastanın herhangi bir hassasiyet yaşamaması için geçici protezlerle traşlanmış dişin üstü aynı seansta kapatılır hasta bu sayede işlem esnasında veya sonrasında herhangi bir ağrı hissetmez.

Zirkonyum Kaplamalar Ağız Kokusuna Ve Tat Değişikliğine Sebep Olur Mu?

Zirkonyum kaplamalar metal içermediği için tat değişikliği veya kokuya sebep olmazlar.

Zirkonyum Kaplamaların Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Zirkonyum kaplamaların bakımı  günlük fırçalamalar diş ipi ,ara yüz fırçalarının kullanımı ile yapılır.Rutin kontrollerle diş hekimi tarafından değerlendirilir olası problemlerin önüne geçilir.

Zirkonyum Kaplamalar Ne Süreyle Yenilenmelidir?

Zirkonyum kaplamalar uygun bakımlar yapılması ,rutin kontrollerde yapılan klinik ve radyografik incelemelerde herhangi bir problem içermemesi,hastanın herhangi bir fonksiyonel ve estetik şikayeti olmadığı sürece güvenle  kullanılabilir.

Zirkonyum Kaplamaların Değiştirilmesi Gereken Durumlarda Dişler Zarar Görür Mü ?

Zirkonyum kaplamalar bağlı olduğu dişlerden kesilerek ayrılır bu sayede alttaki dişte herhangi bir tramva olmaz.
DİŞ PIRLANTASI VE DİŞ KRİSTALLERİ
Diş pırlantası ve diş kristalleri hastalarımızın gülüşüne ışıltı katmak amacıyla diş üzerine özel yapıştırıcılarla pırlanta veya kristallerin yapıştırılması işlemidir.

Diş Pırlantaları Veya Kristal Uygulamaları Dişte Aşındırma Yapar Mı ?

Diş pırlanta ve kristallerinin uygulanması sırasında dişte aşındırma işlemi yapılmaz piyasada bulunan kendinden yapıştırıcılı ürünlerin aksine diş hekimliğinde uygulanan yapıştırma tekniklerinde aşınma veya renk değişimi yaratmaz.

Diş Pırlantası Veya Kristalleri Ne Kadar Dayanıklıdır?

Aşındırma olmadan yapılan yapıştırma işlemlerinden sonra direkt olarak çok yüksek basınca maruz kalmaması gerekir bu durumda düşmeler gözlenebilir.Ancak aşındırma işlemi yapılmadığı için düşmesi  diş dokusunda herhangi bir zarar oluşturmaz.
LAMİNATE VENEER (YAPRAK PORSELEN)
Laminate Veneerler  diğer bilinen adıyla yaprak porselenler  dişlerin görünür olan ön yüzlerine yapıştırılan ince bir porselen tabakasıdır.Dişlerin daha beyaz görünmesi ,diş bozukluklarının giderilerek estetik açıdan kusursuz bir görünüm oluşturulması sağlanır.

Laminate Uygulamaları Nasıl Yapılır?

Laminate uygulamaları hastanın diş yapısının önceden incelenerek gülüşünüzü en güzel şekilde tamamlamak için hazırlanan porselen plakların dişlerden minimal düzeyde yapılan aşındırmalardan sonra  dişlerin ön yüzlerine özel yapıştırıcılar yardımı ile  yapıştırılması ile uygulanır.

Laminate Uygulamaları Dişlerden Kolay Ayrılır Mı?

Laminate uygulamaları oldukça güçlü ve özel yapıştırıcılarla diş yüzeyine yapıştırılır.Başarılı yapılmış bir laminate uygulamasının dişlerden kolay ayrılması mümkün değildir.

Laminate Uygulamalarında Diş Yapısında Ne Kadar Aşındırma Yapılır?

Laminate uygulamarını bu kadar özel yapan yanlarından biri de budur.Diş üzerinde minimal düzeyde aşındırma yapılarak estetik ve fonksiyonel açıdan en iyi sonuçlar alınır.

Laminate Dişlerin Yapımı Sırasında Nelere Dikkat Edilir?

Laminate uygulamalarında işlem yapılmayacak dişlerle ilişkisi ,doğal bir görünüm içerisinde olması,hastanın yüz ve gülümseme hatları kaydedilir ve profesyonel labaratuar ekibimizce bu yapılara en uygun görünümde ve fonksiyonellikte laminate plaklar hazırlanır.

Laminate Dişlerin Yapılması Uygun Olmayan Durumlar Var Mıdır?

Laminate uygulamaları hemen herkese yapılabilir ancak tırnak yeme, kalem ısırma gibi zararlı alışkanlıklar çene bozuklukları yapılan uygulamanın başarı süresini kısaltır.

Laminate Uygulamalarını Tamamlanmadan Önce Hastanın Değerlendirilmesi Mümkün Müdür?

Tabii ki hastanın ilk randevusunda alınan ölçü ile yapılması planlanan laminateler dijital olarak hazırlanır hem dijital ortamda hastanın görüşüne sunulur hemde hazırlanan bu yapı mockup dediğimiz özel bir teknikle geçici olarak hasta ağzına uygulanır hasta bu sayede yapılacak olan laminate direkt olarak ağız içerisinde görebilme ve değerlendirebilme imkanı bulur.

Lamina Uygulaması Kaç Seans Sürer?

Laminate uygulaması diş etlerinde tedavi gerektiren özel bir durum yoksa 2-3 seansta yani yaklaşık 1 hafta içerisinde bitirilir.
EMPRESS (FULL PORSELEN) DİŞLER
Empress diğer adıyla full porselen dişler normal porselen kaplamaların altında bulunan metal alt yapıların yarattığı problemlerden kurtulmak için güçlendirilmiş porselen yapılarla tamamen porselenden oluşan kaplama dişlerdir.Özellikle ön bölge dişlerde estetik açıdan mükemmel sonuçlar verir.

Full Porselen Uygulaması Nasıl Yapılır?

Full porselen uygulamasının yapılabilmesi için dişlerde 1-2 mm kadar aşındırma yapılır ve bölgenin ölçüsü alınır.Labaratuvar uygulamarınca hastanın gülüşüne işlem yapılmayan dişlere ve yüz hatlarına uygun estetik ve fonksiyonel şekilde hazırlanır.Hasta ağzında yapılan uyumlamalardan sonra özel yapıştırıcılar yardımı ile yapıştırılır.

İşlem Sırasında Ağrı Oluşur Mu ?

Aşındırma işlemi sırasında hastanın ağrı veya hassasiyet hissetmemesi için işlem lokal anestezi altında yapılır hasta herhangi bir ağrı hissetmez.Dişler hazırlanana kadar hastanın estetik açıdan problem ve  ağrı yaşamaması için aynı seansta geçici protezler hazırlanır ve hastanın tedavi tamamlanana kadarki süreiçinde dişsiz kalmaması sağlanır.

İşlem Kaç Seans Sürer?

2-3 seansta yani yaklaşık 1 hafta içerisinde tamamlanıp hasta ağzında yerini alır.

Yeterli Dayanıklılığa Sahip Midir ?

Metal bir alt yapı içermese de güçlendirilmiş porselen yapısı ile özellikle ön dişlerde güvenle uygulanır ve yeterli dayanıklılığa sahiptir.Çiğneme kuvvetlerini çok daha yüksek düzeyde alan  ve estetik problemlerin  fazla olmadığı arka grup dişlerde kullanımı önerilmez.

Full Porselen Dişler Ne Aralıklarla Yenilenmelidir?

Hastanın herhangi bir problemi olmaması ,yapılan klinik ve radyografik muayenelerde herhangi bir probleme rastlanılmaması durumunda yenilenmesine gerek duyulmaz.

Full Porselen Dişlerin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Günlük fırçalamalara ek olarak diş ipi ve arayüz fırçalarının kullanımı rutin kontroller ile yeterli bakım sağlanmış olur.

Full Porselen Dişler Zamanla Tat Değişikliği ,Koku Yapar Mı ?

Full porselen dişler çok iyi diş eti uyumuna sahip olduğu ve metal içermediği için herhangi bir tat değişikliği ve koku gözlenmez.

Zamanla Renk Ve Şekil Değişimi Gözlenir Mi?

Pürüzsüz ve cilalı bir yüzeyi olduğu için renk ve şekil değişimi gözlenmez.
İNLAY-ONLAY
İnlay –onlay restorasyonlar genel olarak kaplama yapılmasına gerek olacak kadar fazla madde kaybı olmayan ama dolgu ile yeterli desteğin sağlanamayacağı vakalarda kullanılan bir restorasyon yöntemidir.Çürük bölge dişte uzaklaştırıldıktan sonra dişte inlay-onlay restorasyonların tutunabileceği alanların düzenlemesi yapılarak ölçüsü alınır.Labaratuar ortamında bu ölçülere en uygun yapıda porselen veya fiberle güçlendirilmiş kompozitlerden oluşan restorasyonlar oluşturulur.Ağız içerisinde gerekli uyumlamalar yapıldıktan sonra özel yapıştırıcılar yardımı ile ilgil diş bölgesine yapıştırılır.

İşlem Sırasında Hasta Ağrı Hissedder Mi ?

İşlem sırasında oluşabilecek ağrı çürük veya tramvaya uğramış dişteki madde kaybına bağlı oluşur.Oluşabilecek ağrının önüne geçebilmek için işlem lokal anestezi altında yapılır hasta herhangi bir ağrı hissetmez.Gerekli düzenlemeler yapılıp ölçü alındıktan sonra dişte aşındırılmış bölge geçici bir dolgu maddesi ile kapatılır bu sayede hasta tedavisi tamamlanana  kadar herhangi bir hassasiyet hissetmez.

İnlay-Onlay Uygulamalar Arasındaki Fark Nedir?

İnlay veya onlay uygulamalar diş üzerinde kapladığı alana göre isimlenir.İnlay uygulamalar daha az alanı içerirken onlay uygulamalar daha büyük alanlar ifade eder.

İnlay-Onlay Uygulamalar Dişten Kolay Ayrılabilir Mi?

İnlay –Onlay uygulamaları özel yapıştırma teknikleriyle dişe bağlanırlar son derece güçlü bir bağlantı sağlarlar.Bu sayede kolayca ayrılmaları mümkün değildir.

İnlay –Onlay Uygulamalarının Hangi Aralıklarla Yenilenmesi Gerekir?

Hastanın oral hijyenine dikkat etmesi,herhangi bir problemi olmaması ,yapılan klinik ve radyografik muayenelerde bir problem olmaması halinde yenilenmesine gerek yoktur.

İnlay –Onlay Uygulamalarının Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Rutin olarak yapılan fırçalama ,diş ipi kullanımı ,ara yüz fırçası kullanımı ve düzenli kontroller dışında ekstra bir bakıma ihtiyacı yoktur.

WhatsApp WhatsApp Mesaj