Loading

ORTODONTİ

Ortodonti Nedir?

Ortodonti alt ve üst dişlerin ve çenelerin birbirleriyle uyumunu inceleyen diş hekimliği dalıdır. Ortodontik problemler pek çok sebeple meydana gelebilir;
-Genetik geçiş
-Doğumsal anomaliler
-Yanlış solunum alışkanlıkları
-Zararlı alışkanlıklar (parmak emme,kalem ısırma ,uzun süreli emzik kullanımı v.b)
-Çocukluk döneminde süt dişlerinin zamanından erken çekilmesi
-Travma sonucu
-Diş sıkma gıcırdatma alışkanlıkları

Ortodontik Tedaviler Nasıl Yapılır?

Ortodontik tedaviler problemin boyutuna ,hastanın yaşına ve gelişim evresine ,beklentilerine bağlı olarak tedavi planlanır.Örneğin büyüme gelişim çağındaki bir hastamıza uygulanacak tedavi planı ile yetişkin hastalarımıza uygulanacak olan tedavi planı birbirlerinden çok farklıdır.Uzman hekimlerimizce yapılan kontroller ve radyografik incelemeler sonucu hastaya en uygun tedavi planlaması hazırlanır.

Ortodontik Tedavilerde Tel Takmak Zorunlu Mudur?

Ortodontik tedaviler günümüz gelişen teknolojisi ile tel takmadan şeffaf plaklarla veya görünmez tellerle de gayet başarılı bir şekilde sürdürülebilmekte uzman hekimlerimizce yapılan incelemelerle hasta için estetik ve fonksiyonel olarak en uygun tedavi seçeneği belirlenir.

Ortodontik Tedavinin Süresi Çok Uzun Mudur?

Ortodontik tedaviler genel olarak çok kısa süreli tedaviler değildir başarılı sonuçlar alabilmek için bazen tedaviler bitsede koruyucu uygulamalar yapılır.Temel olarak ortodontik tedavinin süresini hastanın yaşı ve problemin boyutu belirler büyüme gelişim dönemindeki hastalara yapılan tedavilerde daha hızlı ve kalıcı çözümler alınırken yaş ilerledikçe kemik yapısının oturmasına bağlı olarak ortodontik tedavilerin uygulama süresi uzar.

Ortodontik Tedaviler Her Yaş Grubunda Uygulanabilir Mi?

Ortodontik tedaviler yetişkin hastalarımız için de uygulanabilir.Uzman hekimlerimizce yapılan değerlendirmelerle yetişkin hastalarımız içinden uygun tedavi seçenekleri tespit edilir ve uygulanır.

Ortodontik Tedavi Uygulamalarında Hastalar Ağrı Hisseder Mi?

Ortodotik tedaviler sırasında hasta herhangi bir ağrı hissetmez tedavinin dokuda yarattığı hareketlerle başlangıç döneminde hassasiyet gözlenebilir ancak dokunun uyumu ile birlikte bu hassasiyetler ortadan kalkar.

Ortodontik Tedavi Sırasında  Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uzman hekiminizin probleminizin giderilmesi ile ilgili uyarıları ve yönlendirmelerine mutlaka uyulması gerekir.Hastaların uygulanan tedaviye kendi insiyatifleriyle ara vermesi veya kullanması gereken apareyleri kullanmaması tedavi sürecini uzatabilir ve verimsizleştirir.Ayrıca ortodontik tedavi süreci boyunca hastanın ağız hijyenine özen göstermesi tedavi süreci içerisinde oluşabilecek olan çürüklerin aşınmaların önüne geçmesi açısından son derece önemlidir.Rutin ağız hijyeni uygulamaları ara yüz fırçaları, günlük ağız bakım gargaralarının kullanımını önermekteyiz.

Ortodontik Tedavilerin Yapılması İçin Diş Çekilmesi Şart Mıdır?

Şart değildir çoğu tedavi seçeneğinde diş çekimi yapılmaz çok ileri düzeyde yer darlığı olan hastalarda uygulanan bir tedavi seçeneğidir.Bu uygulamada uzman hekim tedavinin başarılı olabilmesi için simetrik olarak diş çekimi ile yer kazanmayı amaçlar.Diş çekimi ile oluşan boşluğa çapraşık vaziyetteki dişlerin düzgün sıralanması sağlanır.

Ortodontik Tedaviler İçin İlk Muayene Ne Zaman Yapılmalıdır?

Çocuk hastalarımız için 6-7 yaşlarında ortodontik açıdan muayene edilmesini tavsiye etmekteyiz.Buna ek olarak çocuğumuzda zararlı alışkanlıklar;
Ağız solunumu
Parmak emme
Ağızın açık uyunması
Diş eksikliği
Dudak damak yarıkları
Hastanın ailesinin dikkatini çekebilecek düzeyde çapraşık diş yapısı olması durumunda hastaların ortodontik açıdan muayene edilmesini önermekteyiz.

WhatsApp WhatsApp Mesaj