Loading

DİŞ PROTEZLERİ

Protez Diş Nedir ?

Protez diş kaybedilen diş veya dişlerin işlevini,estetik görünümü yerine getirmek için yaptığımız işlemler bütünüdür.Protez diş kavramı çok geniş bir kavramdır ama en temel  iki alt başlığa ayırabiliriz sabit ve hareketli protezler.Sabit protezler diş veya implantın üzerine yapılan kaplama dişler ve köprülerdir  sabit kalabilmesi için destek alması gerekir ve destek aldığı yapıya özel yapıştırıcılarla yapıştırılır.Hareketli protezler ise daha fazla diş kaybında yapılan  takılıp çıkartılabilen protez tipidir.

Sabit Protez (Kaplama-Köprüler) Ne Gibi Durumlarda Yapılır?

Sabit protezler tek bir diş veya bir çok dişin yapılabilir .Tek bir diş için yapılıyorsa dişteki doku kaybının çok fazla olması nedeniyle dolgu ile tedavi edilemeyecek yapıda veya estetik beklentilerin daha yüksek olduğu durumlarda kullanılabilmekte.Kayıp bir dişin yerini yeniden diş ile doldurabilmek için yanındaki dişlerin küçültülüp bu alana sabit protez (köprü ) yapılması amacıyla kullanılabilir.

Sabit Protez Yapılırken Yapılması Gereken Aşındırma Ne Kadar Fazla ?

Yapılacak olan aşındırma protezin türüne göre değişir.Laminaate uygulamalarda minimal düzeyde aşındırma gerekirken zirkon veya metal destekli protezlerde yaklaşık dişin yüzeyinden  1.5-2mm kadara aşındırma yapılır bu sayede üzerine gelecek olan proteze yer sağlanır.

Dişler Aşındırılırken Hasta Ağrı Duyar Mı?

Dişlerin aşındırılması sırasında ağrı oluşmaz ancak hassasiyet oluşur bunun önüne geçmek için dişin aşındırılması işlemi lokal anestezi altında yapılır hasta ağrı duymadan tamamlanır.Yapılan aşındırmalardan sonra protezin yapılabilmesi için hastadan ölçü alınır ve labaratuar çalışmaları başlar bir kaç gün içerisinde protez diş hastanın ağzında yerini alır.

Aşındırma İşlemi Yapıldıktan Sonra Hasta Ağrı Duyar Mı?

Aşındırma işlemi yapıldıktan sonra hastada bir miktar hassasiyet hisseder özellikle soğuk ve sıcak sızlamalara yol açabilir ancak hastanın kalıcı protezleri yerleştirilene kadar bu hassasiyetin önüne geçmek için geçici protezler yapılır.Hastanın bu süre içerisinde konforlu bir şekilde beslenebilmesi ,sosyal hayatında oluşabilecek estetik problemlerin önüne geçebilmek için aşındırma işlemi ile aynı seansta geçici protezleri hazırlanıp ağızdaki yerini alır.

Sabit Protezler Ne Sıklıkla Yenilenmelidir?

Yapılan sabit protezlerde herhangi bir estetik problem kırılma aşınma röntgen incelemelerinde dişe dair  herhangi bir problem yoksa yenilenmesine gerek yoktur.

Sabit Protez Yapımı Kaç Seansta Tamamlanır?

Sabit protez yapımı 2-3 seansta tamamlanır.

Hareketli Protezler Ne Durumlarda Yapılır?

Hareketli protezler diş kaybının fazla olduğu hastalarda kullanılır.Kendi içinde ikiye ayrılır .Tüm dişlerini kaybeden hastalar için total protezler ile daha çok arka dişlerini kaybetmiş ön dişleri ağızda bulunan hastalar için bölgesel(parsiyel)protezlerdir.

Total Protez Nedir Nasıl Yapılır?

Total protez hastanın tüm dişlerini kaybetmesi sonucu yapılır.dişler çekildikten sonra alt ve üst çenede dokulardan destek alarak oluşturulan protezlerdir.Yapımı sırasında hastanın alt ve üst çene dokularından detaylı ölçüler alınır.Dokuya uyum sağlayacak şekilde protez hazırlanır hastanın çiğneme ,konuşma ,estetik işlevlerinin yeniden kazandırılması sağlanır.

Tam(Total ) Protezlerin Dokudaki Sabit Kalması Nasıl Sağlanır?

Protezin dokuya olan iyi uyumu ağız içerisinde oluşacak vakum etkisiyle protez ağız içerisinde sabit kalır.Gerekli durumlarda özel yapıştırıcılar yardımıyla da yapıştırılabilir.Hastanın ileri düzeyde bir kemik kaybı var ve dokular artık silikleşmişse bu durumda implant üstü takılıp çıkarılabilen protezler uygulanabilir.

Bölgesel(Parsiyel)Protez Nedir ?

Bölgesel protez de ağız dokularından ve ağızda mevcut olarak bulunan dişlerden destek alınarak yapılan protezlerdir.Özellikle fazla diş kaybı olan bölgelerde  dokuya uzana ve üzerinde dişleri taşıyan bölüm ve mevcut olan dişlerden destek almak için bulunan kroşeler ve tutucu unsurlardan oluşur.

Hareketli Protez Yapımı Ağrılı Bir İşlem Midir?

Hareketli protez yapımı tamamen ağrısız işlemlerden oluşur.Ölçü alma ve alınan ölçüye uygun protezin adım adım hasta ağzına uygun hazırlanmasını içerir bu işlemlerin hiçbiri ağrı hissettirmez.

Hareketli Protez Yapımı Kaç Seans Sürer?

Hareketli protez yapımında hasta ağzındaki her detay çok önemlidir bu yüzden tüm detaylar adım adım yapılır yaklaşık 5 seansta yani 10-15 gün içinde tamamlanır.

WhatsApp WhatsApp Mesaj