Loading

TOTAL BAKIM

Total Bakım Nedir?

Ağız içi ve röntgenle yapılan muayenelerden sonra,diş taşlarının temizlenmesi air flow uygulaması ile diş renklenmelerinin giderilmesi ,fluor uygulaması ile diş yapısının güçlendirilmesi , dil yüzeyinin temizlenmesi ve hastaya oral hijyen eğitiminin verilmesini kapsar.

Diş Taşı Temizliğini Yaptırmak Yararlı Mı, Ne Sıklıkla Yaptırmalıyız?

Diş taşı temizliği normal şartlarda ağrısız bir işlemdir diş eti çekilmelerinin fazla olduğu bölgelerde su ile çalışılması sebebiyle hafif sızlamalara sebebiyet verebilir.Diş eti altına yerleşmiş yoğun diş taşı yoksa (bu durumlarda lokal anestezi ile bölge uyuşturulup diş eti altındaki bölgeye ulaşıp bölgenin temizliği sağlanır )hastalarca rahatlıkla tolere edilen bir işlemdir.

Diş taşı  ağız içerisinde biriken bakteri plağının zamanla sertleşmesi sonucu dişe yapışmış sert bir kitle olarak özetlenebilir.Hem diş eti üstünde hem de diş eti altı bölgede gözlenebilir.Diş taşları bu bölgelerde mikroorganizmalara tutunma sağlayacak bir alan oluşturur.Diş taşlarında biriken mikroorganizmalar pekçok diş eti hastalığına sebebiyet verir. Diş etlerinde şişlik, kanama,ödem,ilerleyen dönemlerde  diş köklerinin bağlı olduğu çene kemiğinde ve diş kemik arasındaki liflerde erimeler ve sonuç olarak dişlerde sallanmalar ,dişlerin kaybedilmesi.

Diş Taşı Temizliği Yaptırmak Zararlı Mı?

Diş taşının sebep olduğu problemleri anlattık diş taşı temizliği  rutin aralıklarla yapılması gereken bir işlemdir ancak uzmanlarca yapılmayan diş taşı temizlikleri  diş taşı minesinde mikro çizilmeler yaratıp leke ve taş oluşumunu hatta hassasiyet oluşumunu doğurabilir.Bu yüzden Polisaj işlemi dediğimiz işlemle taş temizliği yapılan yüzeylerin düzleştirilmesi ve cilalanması sağlanır.Son olarak Flor uygulaması yapılarak hem dişte oluşabilecek hassasiyetler giderilir hemde diş yapısı güçlendirilir.

Daha Önceden Yaptırılmış Dolgu ve Protezlere Zararı Var Mıdır?

Herhangi bir zararı yoktur tersine eski dolgu ve protezlerin de parlatılması sağlanarak bakteri tutunumu azaltılır.

Total Bakım Sonrası Diş Rengim Açılır Mı?

Diş üzerindeki lekelenmeler ve taşlar temizlenip polisaj yapılacağı için dişlerinizde ferah bir görünüm sağlar ancak beyazlatma işlemi gibi diş renginizde bir kaç ton renk açılması sağlamaz lekeli ve kirli görünüm uzaklaştırılır.

WhatsApp WhatsApp Mesaj